Kış mevsiminde kilo artışının soğuk havalarla bir ilişkisi var.

Kilo Alıp Vermenin Mevsimlerle Bir İlgisi Var Mıdır?

 

Hava sıcaklığı ile kilo alış verişi arasında nasıl bir bağlantı olabilir?

Bahar ve yaz aylarında kilo vermek ve kiloyu korumak çok daha kolayken kış mevsiminde neden daha zor?

Vücut, soğuk havalara kendini daha fazla yemek yeme isteğiyle adapte ediyor. Havanın soğuk olmasına bağlı olarak, vücut ısısını korumak için yeme isteğimiz artabiliyor. Özellikle karbonhidrat ve yağ oranı yüksek gıdalara bir eğilimimiz olabiliyor. İştahı kontrol etmede çok zorlanabiliyoruz.

Diğer bir nokta ise, kış aylarında güneşli günlerin yerini yağmurlar ve soğukların alması serotonin(mutluluk hormonu) hormon salınımının azalmasına neden olabiliyor. Serotinin hormonu iştah artışını baskılamaya yardımcı bir hormon ve kanda seviyesi yüksek olduğunda, vücut daha fazla yağ yakabiliyor. Kış aylarında bu hormonun da az salınıyor olması depresif bir ruh haline ve iştah artışına neden olabiliyor.

Bununla birlikte yine soğuk havalarda insanın evden dışarı çıkma isteğinin olmaması hareketin azalmasına neden olabiliyor. İştah artışı olmasına rağmen hareket kısıtlılığından dolayı çok daha az enerji harcamış oluyoruz.Bu da pozitif enerji dengesi ve kilo artışıyla sonuçlanıyor. Ayrıca kış aylarında su tüketiminin de azalması metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo artışına sebep olmaktadır.

Bütün bu etmenleri göz önünde bulundurursak kış aylarında kilo alımının olması çok normal.

Peki ne yapmak lazım?

Öncelikle yeterli ve dengeli beslenmeyi kesinlikle öğrenmemiz gerekiyor. İştah konusunu nasıl kontrol edebileceğimizi öğrenebiliriz. Karbonhidrat, şeker ve yağ oranı yüksek sağlıksız atıştırmalıkların yerine sağlıklı ve doğal meyvelerle tatlandırılmış alternatifler tüketmeye özen gösteriniz.

Egzersizinize başlamadan 1 saat önce tüketeceğiniz komplex karbonhidratlı ve proteinli bir ara öğün egzersiz yaparken güçlü ve enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Canınız su içmek istemese de ara ara su içmeyi ihmal etmeyin.Su, metabolizmanıza hız katacak en mükemmel içecektir.

Ne olursa olsun fiziksel aktiviteye mutlaka zaman ayırınız!

Leave comment