Yeşil kahve, tat olarak kavrulmuş kahveden çok, bitki çaylarını andırmaktadır. Tıpkı bitki çayları dibi demleme usulüyle hazırlanır. 1 yemek kaşığı kadar yeşil kahve 200 ml sıcak suya karıştırılır ve 4-5 dakika demlenir. Sıcak bir şekilde tüketilir.

Metabolizmanıza İnanılmaz Bir Hız Katacak İçecek; Yeşil Kahve

 

Dünyada  çaydan sonra en fazla tercih edilen içecektir kahve.  Çoğu insan için bir tutkudur adeta. Kimileri sabah kahvesini içmeden gözünü açmak bile istemez, kimileri de kahvaltısının, yemeğinin üstüne içmeden duramaz. Bu kadar çok tüketilmesinin ve sevilmesinin haklı sebepleri de var tabi ki.  Kahve,  kendimizi daha dinç, enerjik, odaklı ve daha iyi hissetmemizi sağlar. Metabolizmanın hızlı çalışmasında etkili bir içecek olmakla birlikte birçok sağlık yararı da vardır.

Normal kavrulmuş kahvenin yanı sıra son yıllarda yeşil kahve de çok konuşulmaktadır.

Nedir bu “yeşil kahve” ?

Yeşil kahve, tıpkı siyah çay ve yeşil çay arasındaki ayrım gibi, kahvenin işlem görmemiş halidir. Kahve çekirdeklerinin doğada bulunan natural halidir.

Yeşil kahve ile  kavrulmuş kahve arasındaki temel farklar nelerdir?

Yeşil kahvenin işlem görmemiş, doğal kahve çekirdekleri olduğundan bahsetmiştik.  Doğal formda olması tabi ki de onu daha sağlıklı yapan etmenlerden biri.  İşlem görmediği için antioksidan bakımından normal kahveden kat kat üstündür. Yeşil kahvedeki  asıl etken madde klorojenik asittir. Klorojenik asit normal kahvenin 1 gramında 2-7 mg  iken, yeşil kahvede 34-42 mg civarındadır.

Yeşil kahve de kavrulmuş kahve gibi doğal olarak kafein içermekle birlikte, kafein oranı oldukça düşüktür. Ayrıca yeşil kahvenin yağ içeriği de daha düşüktür.

Yeşil kahvenin sağlık üzerine inanılmaz etkileri;

Yeşil kahvenin yüksek miktarda klorojenik asit içerdiğinden bahsetmiştik. Klorojenik asit antioksidan bir maddedir. Yeşil kahve, zengin antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca antioksidanlar, hücrelerin hasar görmesini engeller. Böylelikle hücre yenilenmesini hızlandırır ve daha genç kalmayı sağlar.

Yeşil kahvenin içeriğindeki klorojenik asit, bağırsaktan glikoz(şeker) emilimini azaltır, karaciğerde de kana glikoz salınımını engeller. Böylelikle kan şekerinin düşük kalmasını sağlar. Kan şekerinin düşük seviyelerde olması ise, vücudun enerji kaynağı olarak yağları yakmasını sağlar. Böylelikle vücutta yağ yakımını arttırmış oluruz. Yeşil kahve,  bu etkisiyle dengeli bir diyetle birlikte zayıflamaya yardımcı olabilir.

yeşil kahve, kötü  kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da korur.

Diğer yandan klorojenik asit, kan şekerini düşük seviyelerde tutarak diyabet riskini de azaltmış olur.

Kilo vermeye etki eden diğer nokta ise , yeşil kahvenin “ kafein” içeriğidir. Kafein, doğal olarak metabolizmeyı hızlandıran bir maddedir.

Ayrıca yeşil kahve, kötü  kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da korur.

Yeşil kahve nasıl pişirilir?

Yeşil kahve, tat olarak kavrulmuş kahveden çok, bitki çaylarını andırmaktadır. Tıpkı bitki çayları dibi demleme usulüyle hazırlanır. 1 yemek kaşığı kadar yeşil kahve 200 ml sıcak suya karıştırılır ve 4-5 dakika demlenir. Sıcak bir şekilde tüketilir.

Yeşil kahve günde ne kadar içilebilir?

Yeşil kahve de, normal kahvede olduğu gibi çok fazla tüketildiğinde yan etkiler yapabilir. O nedenle günlük tüketimi 2 fincanla sınırlandırılmalıdır.

Yeşil kahve kimler için sakıncalıdır?

Hamileler ve emziren kadınlar için, normal kahve gibi yeşil kahve de sakıncalı olabilir.

Ayrıca kalpte ritimle ilgili problemi olanlar ve tansiyon problemi olanlar dikkatli tüketmeliler.

 

 

 

 

Leave comment